Het Trouwkerkje en omgeving in Etten-Leur-Noord

Op de hoek van het Van Bergenplein en de Lange Brugstraat staat het monumentale Trouwkerkje dat sinds 1971 in gebruik is als gemeentelijke trouwzaal. In 1998 is het pand grondig gerestaureerd. In het torentje bevindt zich een carillon. Het interieur van dit voormalige Nederlands Hervormde kerkje uit 1614 is zeer sfeervol. Het eeuwenoude pand herbergt onder andere een Jacobus Zeemansorgel uit 1717, dat bespeeld kan worden. Verder zijn nog bewaard een eiken preekstoel met lijstpanelen, doophek en koperen lezenaar uit ongeveer 1650, drie beschilderde tekstborden met vleugelstukken en frontons, beschilderd met schepen en landschappen en met als tekst respectievelijk de Tien Geboden (1616), de Geloofsbelijdenis (1643) en het Onze Vader (1648). Twee zerken met wapens: een voor burgemeester Willem Servaas Swijters (1663) en zijn vrouw Maria Cornelia Corncooper, en een voor de president der schepenbank Adriaan Corncooper (1717) met vrouw en schoondochter.
Ook is er in het Trouwkerkje een bronzen borstbeeld van Heerma van Voss geplaatst. Dit borstbeeld, vervaardigd door C.A. Smout, werd gemaakt vanwege het feit, dat Heerma van Voss tien jaar president-commissaris was van de Nederlandsche Melasse-Spiritusfabriek te Bergen op Zoom. De gemeente Etten-Leur heeft het borstbeeld in 1998 gekregen van de Heemkundekring Jan uten Houte. De Leurse industrieel Heerma van Voss was in 1909 de initiatiefnemer van de eerste vliegtuigopstijging in Nederland, die plaatsvond in het zuidelijk buitengebied van Etten-Leur.
De Korte en Lange Brugstraat herbergen diverse fraaie panden. Onder andere het woonhuis van Heerma van Voss uit 1853 en de neogotische St. Petruskerk uit 1889. Aan het Van Bergenplein staan enkele opvallende panden, bijvoorbeeld: het voormalige station van de paardentram en het imposante gebouw van Stichting Het Hooghuys (oorspronkelijk uit 1893). Ook de Geerkade en het Lichttorenhoofd ademen nog de sfeer van het bedrijvige- en het turfverleden van Leur.
Twitter
Facebook
del.icio.us
Hyves
LinkedIn
Digg
Google Bookmarks